Μετάβαση στο περιεχόμενο
Αρχική » Ο Brooks Koepka συγκρατεί τον Tiger Woods για να κερδίσει το πρωτάθλημα USPGA

Ο Brooks Koepka συγκρατεί τον Tiger Woods για να κερδίσει το πρωτάθλημα USPGA

Πρωτάθλημα USPGA

Ο Brooks Koepka διέκοψε τον Tiger Woods την τελευταία ημέρα του 100ου πρωταθλήματος USPGA στο Bellerive για να σηκώσει την τρίτη του κύρια.

Ο 28χρονος Αμερικανός είχε προβάδισμα δύο βολών σε μια νύχτα πηγαίνοντας στον τελικό γύρο και τελικά το τετράποντο κάτω από το 66 ήταν αρκετό για να τερματίσει στο 16-under για το τουρνουά και να κερδίσει δύο βολές από τον Γουντς.

Ο Koepka κέρδιζε το δεύτερο μεγάλο του έτος και το τρίτο συνολικά έχοντας κερδίσει το US Open 2017 στο Erin Hills και το ακολούθησε υπερασπίζοντας τον τίτλο με νίκη στο US Open του 2018 στο Shinnecock Hills.

Έχοντας αναγκαστεί να χάσει το Masters των ΗΠΑ στην Augusta τον Απρίλιο, ο Koepka έχει πλέον κερδίσει τρία από τα τελευταία έξι μεγάλα πρωταθλήματα που έχει αγωνιστεί.

"Για κάποιο λόγο οι μεγάλες εταιρείες τραβούν την προσοχή μου περισσότερο", είπε ο Koepka μετά τη νίκη σε ένα σκορ ρεκόρ 72 οπών στο πρωτάθλημα USPGA 264. "Κάθε βολή είναι τόσο σημαντική. Πρέπει να είσαι υπομονετικός και αυτό το κάνω πάντα πολύ καλά στους μεγάλους».

Ο Γουντς πυροβολεί τον χαμηλότερο τελικό γύρο σε ένα μεγάλο πρωτάθλημα USPGA

Ο Woods ξεκίνησε την ημέρα τέσσερις βολές μακριά από τον Koepka, αλλά ο 14 φορές σημαντικός νικητής είχε μια πραγματική ευκαιρία να προσθέσει στο πλήθος των νικών του. Ο Γουντς σημείωσε έξι κάτω από το 64 - το χαμηλότερο σκορ του τελευταίου γύρου σε οποιοδήποτε άλλο πρωτάθλημα, αλλά το 14-κάτω του συνολικού ήταν αρκετά καλό μόνο για τη δεύτερη θέση στο Bellerive.

Ήταν ο δεύτερος διαδοχικός κύριος στον οποίο ο Γουντς ήταν σημαντικός υποψήφιος την τελευταία μέρα και είπε: «Ήμουν σε διαμάχη στα δύο τελευταία μεγάλα και δεν θα το είχα προβλέψει ποτέ πριν από ένα χρόνο. Είμαι τόσο ευγνώμων που είμαι εδώ.

«Έπαιξα σκληρά. Ήταν λίγο δύσκολο με το παιχνίδι μου. Απλώς κρεμόμουν εκεί, το άλεζα και προσπαθούσα να φτιάξω όσο το δυνατόν περισσότερα πουλιά. Έκανα ένα μικρό τρέξιμο και πρόκειται να φέρω μερικά σουτ σύντομα.

«Πάντα κυνηγούσα. Όταν ήμουν στην περιοχή, μπορούσα να δω ότι τα παιδιά ήταν τρεις κάτω από έξι τρύπες, οπότε ήξερα ότι δεν μπορούσα να καθίσω ήσυχος. Έπρεπε να πάρω πουλιά.

«Δεν οδήγησα καλά όλη μέρα – το χτυπούσα δεξιά και αριστερά στο εύρος οδήγησης, ακόμα και με την άμμο μου – οπότε ήξερα ότι θα ήταν δύσκολο να συνδυάσω έναν γύρο, αλλά το έκανα».

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής USPGA Championship Justin Thomas ισοφάρισε τέταρτος

Ο Άνταμ Σκοτ, ο οποίος έπαιξε στον τελικό όμιλο με την Κόεπκα, ήταν πολύ πιο πίσω στην τρίτη θέση με τους Στιούαρτ Σινκ και Τζον Ραμ να ολοκληρώνουν την πρώτη πεντάδα στην 11η θέση.

Ο υπερασπιζόμενος πρωταθλητής Τζάστιν Τόμας, ο οποίος κέρδισε την πρώτη του μεγάλη διαφορά πριν από 12 μήνες στο Quail Hollow, και το φετινό Πρωταθλητής του Open Francesco Molinari ήταν μεταξύ μιας τετράδας παικτών που τερμάτισαν στο 10-κάτω.