Најдобри терени за голф во Абу Даби

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Абу Даби.

Најдобрите места за играње во Абу Даби и најдобрите терени за голф.

Најдобри терени за голф во Абу Даби

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Абу Даби? GolfReviewsGuide.com ги избира најдобрите терени за играње во Абу Даби.

Абу Даби има сува и сува клима. Летото е долго и тешко за повеќето луѓе. Сепак, зимите се многу поудобни и прават време за обложување за посета терени за голф во Обединетите Арапски Емирати.

Ако планирате одмор со голф во Абу Даби во овој дел од светот, тогаш во текот на летото можеби ќе сакате да го истражувате ноќниот голф ако не ви е удобно со високите дневни температури.

Во спротивно, зимскиот голф може да биде најдобрата опција за вас. Годишниот минимум за овој град ќе биде околу 13 C, а годишниот максимум ќе биде околу 44 C.

Во нашите препораки за овој град вклучивме два терени за голф со девет дупки и три терени со 18 дупки. Последните терени може да се забележат по нивната должина, особено теренот за голф-клубот на плажата Саадијат, кој изнесува речиси 7,800 јарди.

Нашите најдобри избори за најдобрите терени за голф во Абу Даби се:

Yas Links голф во Абу Даби

Голф клуб Yas Links

на Курс Yas Links е дел од семејството на места Троон и е со модерен дизајн, кој е отворен само во 2010 година. Сепак, ОАЕ се регион кој не е забележан по историски курсеви.

Теренот Yas Links, сепак, остави голем впечаток во светот на голфот за нешто повеќе од една деценија од отворањето.

Yas Links често е вклучена во „најдобрите“ листи за градот Абу Даби, земјата на ОАЕ, па дури и поширокиот регион и е рангирана на бр. 48 во светот според Golf Digest.

Играјќи како пар-72 место, тоа е долго на 7,425 јарди со објекти кои вклучуваат неверојатен клуб, пливање, полигони за вежбање, спа (за мажи) и терен со 9 дупки.

Кајл Филипс, познат дизајнер на терени за голф, го дизајнираше теренот за голф Yas Links во Абу Даби. Неговата биографија вклучува работа во голф клубот Херон Лејкс во Портланд, Орегон и голф клубот Антоњола во Перуџа, Италија.

Голф клуб Абу Даби – Национален терен

Голф клуб Абу Даби

Националниот курс на Голф клуб Абу Даби е многу долга. Предизвик par-72 што беше отворен во 1998 година, курсот е 7,600 во вкупно јарди.

Питер Харадин го дизајнираше овој терен, земајќи дел од пустина и го претвори во симбол на голфот во овој сушен регион. Тоа е забелешка за уникатниот дизајн на клубската куќа.

Клубот, кој беше домаќин на HSBC шампионат во Абу Даби, нуди обемен систем на рефлектори. Ова им овозможува на голферите да учествуваат во нивниот спорт во самрак во добро осветлена област.

Теренот во голема мера се смета за тежок терен, што го прави најдобар еден од двата во голф-клубот Абу Даби за посилните аматери.

Градски голф клуб Абу Даби

Градски голф клуб Абу Даби

на Градски голф клуб Абу Даби им нуди на туристите јавен терен долг 3,083 јарди и 35.

Тоа е само патека со 9 дупки, но друга атракција во областа е Националниот парк Мангров.

Овој курс е многу централен во Абу Даби и е најстариот во областа, кој датира од 1976 година.

Иан Скот Тејлор го дизајнираше курсот, архитект кој исто така има направено обемна работа во САД, вклучително и работа на теренот за голф Стенли во Нова Британија, Конектикат.

Голфот во вечерните часови овде е повеќе минато време отколку во другите региони и Градскиот голф клуб Абу Даби ја нуди оваа услуга.

Голф клуб на плажата Саадијат

Голф клуб на плажата Саадијат

Теренот за голф во Голф клуб на плажата Саадијат отворена во 2010 година со Гери Плеер кој дизајнираше патека со ретка должина, пар-72 на 7,784 јарди.

Нема да наидете на премногу места во вашиот живот кои се подолги од оваа шампионска патека, што е уште едно паѓање под знамето на Троон.

Се наоѓа недалеку од центарот на градот Аду Даби во област позната како островот Саадијат. Во област каде што повеќето терени за голф се сè уште прилично нови, овој беше првиот во Арапскиот Залив што беше поставен пред плажата.

Очекувајте да уживате во некои блескави погледи на океанот на место што беше домаќин на настан за турнеја во женски голф.

Голф клуб Абу Даби – терен за градина

Градинарски терен за голф клуб Абу Даби

на Голф клуб Абу Даби се наоѓа западно од меѓународниот аеродром во Абу Даби. Се одликува со два курса, вклучувајќи го и Градинскиот курс кој беше отворен во 2000 година.

Ова е патека со 36 дупки par-9 на растојание од 3,341 јарди и Питер Харадин го дизајнираше патеката како место за одржување во „пустински стил“.

И покрај неговата релативно кратка должина, постојат два пар-5 на патеката во градината, кои секој од нив е долг над 500 јарди.