Најдобри терени за голф во Алабама

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Алабама.

Најдобро рангирани места за играње во Алабама и најдобри терени за голф.

Најдобри терени за голф во Алабама

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Алабама? GolfReviewsGuide.com ги избира врвните курсеви за играње Алабама.

Алабама е една од најниските држави во САД кога станува збор за надморска височина, затоа не очекувајте долги возење и носете растојанија како што ќе најдете во многу други држави.

Државата е дом на некои значајни терени за голф и некои интересни дизајни и места.

Подолу, ќе ги најдете нашите најдобри пет препораки кои започнуваат со јавен терен во прекрасно одморалиште во најдобриот водич за голф во Алабама.

1. Kiva Dunes Resort и терен за голф

Голф клуб Kiva Dunes Resort

на Kiva Dunes Resort и терен за голф отворена во 1995 година и е уникатно место во Алабама. Kiva Dunes е познат по тоа што нуди ретка комбинација на одморалиште на плажа и одморалиште за голф.

Како јавен курс, аферата пар-72 и 7,092 дворови е достапна за секого. Останува едно од најдобрите достигнувања на Џери Пејт, дизајнер на курсеви и поранешен шампион на УС Опен.

Сместено на полуостровот Форт Морган, кога за прв пат беше отворен, беше најдобар избор од Golf Digest за нови јавни терени и исто така беше прогласен за најдобар терен во стилот на врски во државата Crimson Tide.

Кога играте на ова место, очекувајте бел песок, природни езера и инспиративна зелена вегетација во областа. Ова е врвно одморалиште што треба да го посети туристите во голф ако се упатат кон југоисточните делови на САД.

2. Shoal Creek Club

Shoal Creek Club

на Shoal Creek ClubТеренот за голф се наоѓа во областа Бирмингем во Алабама. Овој курс постои веќе неколку децении бидејќи датира од 1977 година.

Дизајниран е од Џек Никлаус и моментално е место на 72 пар-7,400 со површина од XNUMX метри.

Курсот беше домаќин на 1984 и 1990 година USPGA шампионат, освоен од Ли Тревино и Вејн Грејди, соодветно, и 2018 г Отвореното првенство на САД за жени победи Арија Јутанугарн.

Голферите кои можат да го посетат овој терен можат да очекуваат терен на ниво на првенство и во живописно и во популарна област за туристите.

3. The Ledges Country Club

Голф клуб Леџс

Теренот за голф во Кантри клуб на корнизи отворена за репродукција во 2000 година. Оттогаш, тој се здоби со репутација за извонредност што се појави во многу публикации.

На пример, дизајнерот Мајк Хурџан беше признат од списанието Golf за неговата работа на курсот кога беше прогласен за дизајнер на годината во 2003 година.

Курсот, кој има политика за затворени гости, се наоѓа на надморска височина од 1,582 стапки, така што не можете да очекувате вашите возење да се движат дури и до внатрешните планински терени.

Она што можете да го очекувате се свиткани тревни зеленило, зојски талвежи и бермудаграва груба трева. Исто така, пет различни комплети маици ќе го направат овој курс во областа Хантсвил достапен за многу различни сетови на вештини.

4. FarmLinks во Pursell Farms

FarmLinks во Pursell

на Farmlinks во Pursell Farms теренот за голф е на кратката страна по должина, но не дозволувајте тоа да ве оддалечи. На 6,970 јарди, ова место е курс пар-72 што беше отворен во областа Силакауга во 2003 година.

Во подножјето на Апалачките Планини, оваа патека беше рангирана како врвен избор за неколку години од последната деценија од GolfWeek во нивната категорија за целосен пристап.

Ова е јасно популарен курс и Farmlinks во Pursell Farms го оценува како одличен курс и курс што вреди да се игра.

5. RTJ голф патека во Хајленд Оукс

RTJ голф патека во Хајленд Оукс

Курсот Highlands во RTJ голф патека во Хајленд Оукс е дел од место со четири терени во Дотан, Алабама.

Курсот Хајлендс е главниот на теренот, курс кој е пошироко отворен од повеќето.

На пар-36 и 3,892 јарди, ова е јасно патека со девет дупки. Сепак, оние што бараат повеќе ќе го најдат на RTJ Golf Trail бидејќи има и теренот Marshwood и Magnolia Nine за да го спојат.

Со Роберт Трент Џонс како дизајнер, не е изненадувачки што Golf Digest го именуваше како „Места за игра“ во минатото.