Најдобри терени за голф во Арканзас

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Арканзас.

Најдобро рангирани места за играње во Арканзас и најдобри терени за голф.

Најдобри терени за голф во Арканзас

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Арканзас? GolfReviewsGuide.com ги избира врвните курсеви за играње Арканзас.

风水2023年的颜色提示 fs
风水2023年的颜色提示 fs

Арканзас е една од најјужните држави во Соединети Држави а голферите кои се упатуваат кон оваа област може да очекуваат топли температури во повеќето периоди од годината.

Ако барате зимски одмор со голф, тогаш Арканзас дефинитивно одговара на сметката бидејќи е дом на терени за голф кои ќе останат отворени кога ќе се затворат терените во северните држави.

Еве еден поглед на нашите најдобри пет најдобри терени за голф во Арканзас, кои вклучуваат јавен терен кој остави одличен впечаток кај ентузијастите за голф.

1. The Ridges at Village Creek Golf Course

Сртовите кај Вилиџ Крик

Енди Дај го дизајнираше теренот за голф во The Ridges of Village Creek, кој сè уште е прилично нов на голф сцената во Арканзас.

Откако беше отворен во 2012 година, курсот е место за одржување на пар-72 на 7,388 јарди за неговите главни 18 дупки (вкупно има 27 дупки на ова место).

Голферите треба да очекуваат место за одржување во текот на целата година со тркалачки терен и значителни промени во височината на оваа патека, која е именувана по гребените.

Бермудската трева може да се најде и на патеките и на зелените на оваа шампионска патека, која обезбедува поглед на шумата за своите патрони.

2. Голф Куперс Хок

Куперс Хок

Се наоѓа во Мелбурн, областа Арканзас, на Голф Куперс Хок е пар-72 афера со прилично просечна должина од 7,011 јарди.

Боб Мекги го дизајнираше овој курс, кој беше отворен во 1999 година. Според веб-страницата на курсот, местото на одржување беше прогласено за број 1 јавен курс во Арканзас три години по ред.

Очекувајте Zoysia Fairways и Bentgrass greens на курс кој заработи врвни оценки за вредноста, курс што остави поволен впечаток кај многуте лојални патрони.

Местото со 18 дупки вклучува зелено вежбање, опсег за возење и професионална продавница. На курсот има и ресторан со целосна услуга.

Како јавен курс, секако треба да заработи некои поени за пристапност бидејќи нема потреба да се трие раменици со член за да игра.

3. Теренот за голф на клубот Алотиан

Клубот Алотиан

Дизајнерската работа на Том Фазио со Бо Велинг, теренот за голф на клубот Алотиан се наоѓа во областа Роланд, Арканзас.

Отворен од 2004 година, овој истакнат и негуван курс е тест пар-72 на должина од 7,405 јарди.

Играчите на голф треба да очекуваат големи патеки со трева од зоизија, добро условени зеленило со свиткана трева и ридски терен што создава значителни промени во височината за време на играта.

Понатаму, сценографијата на курсот изгледа како секој чекор кон нова дупка да е сличен на гледање на неверојатен слајдшоу на сценографијата.

4. Голф клуб Блесингс

Голф клуб Блессссс

Во голф-клубот Blessings, легендарниот дизајнер Роберт Трент Џонс Џуниор дизајнираше еден од најдобрите терени за голф во Арканзас.

Лоциран во близина на Фајетвил, овој предизвик пар-72 е малку на долгата страна во однос на повеќето курсеви во државата.

Со 7,527 јарди за совладување, голферите ќе треба да ја донесат својата А-игра ако се надеваат дека ќе постигнат добар или дури под нивото овде.

Курсот порасна, но сè уште е на поновата страна бидејќи беше отворен само во 2004 година.

5. Кантри клубот на Литл Рок

Кантри клубот во Литл Рок

Историски курс во Литл Рок, Арканзас, Кантри клубот на Литл Рок отворена за игра во 1902 година.

Многу краток курс, должината е само 6,764 јарди со номинална оценка 71 - но не дозволувајте тоа да ве измами да мислите дека ова не е тест.

Херман Хакбарт првично го дизајнираше овој курс, кој се наоѓа во близина на реката Арканзас.

Подгответе се за брзо зеленило, тесни патеки и многу посегање дрвја на теренот што има силни критики од голферите кои го играле.