Најдобри терени за голф во Калифорнија

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Калифорнија

Најдобрите патеки за играње во Калифорнија и најдобрите терени за голф.

Плажа со камчиња

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Калифорнија? GolfReviewsGuide.com ги избира најдобрите терени за играње во Калифорнија.

Некои од најпознатите терени за голф што ги нудат САД се наоѓаат во Калифорнија. Ако сакате да одите на одмор во оваа држава на западниот брег, има многу опции за љубителите на голф.

Програмерите често ги искористија предностите на живописното крајбрежје и не е изненадување што тие PGA доur, има многу постојки во оваа област. Еве го нашиот став за првите пет најдобри терени за голф во Калифорнија.

1. Голф клуб Пебл Бич

Плажа со камчиња

Изработка на Плажа со камчиња Најдобриот избор за државата Калифорнија е клуч. Всушност, ова е терен за голф кој е познат низ целиот свет.

Курсот всушност беше дизајниран од двајца аматери, Џек Невил и Даглас Грант. Од 1919 година, иконата патека со 18 дупки се наоѓа во близина на заливот Стилвотер и заливот Кармел.

Со подобрувања во текот на децениите, тој остана на врвот на списоците на љубителите на терените за голф од целиот свет кои сакаат да играат.

Во последниве години беше домаќин на УС Опен 2019 го освои Гери Вудланд и ќе биде домаќин на 2023 година Отвореното првенство на САД за жени во наредните години.

Овој терен е навистина истакнат терен за голф во државата Калифорнија и, со амбиент што не може да се победи, ветува дека ќе остане таков во годините што доаѓаат.

Тоа секако не значи дека времето за маи е буџетско, но голферите што го посетуваат овој терен ќе го паметат доживотно.

2. Cypress Point Club

Кипарис точка

Веднаш по автопатот од Пебл Бич се наоѓа дупката со 18 Cypress Point Club, клуб кој беше отворен во август 1928 година.

Можеби малку засенет од Пебл Бич во смисла на слава, Cypress Point може да се нарече калифорниска крајбрежна тајна.

Дизајниран од Алистер Мекензи и Роберт Хантер, Cypress Point Club се наоѓа на некои од најсценските и најимпресивните крајбрежни терени во областа. Триото од 15-тата, 16-тата и 17-тата дупка се одржува како меѓу најдобрите дупки во светот.

Овој терен на карпа, кој беше рангиран на 2-то место на листата на списанието Golf 2011 ширум светот, не добива високи оценки за пристапност како приватен клуб. Но, искуството ќе биде сеќавање за сето она што го доживува.

3. Ривиера Кантри клуб

Ривиера

на Земја клуб Ривиера се наоѓа во Пацифик Палисади во САД, во општата област Санта Моника и Малибу.

Овој клуб е основан во 1926 година и оттогаш им служи како домаќин на некои од најголемите голфери кои светот ги видел.

УС Опен во 1948 година, 1983 и 1995 година Првенство на USPGA, Сениорскиот опен на САД во 1998 година и Аматерскиот натпревар на САД во 2017 година се играа во клубот Ривиера Кантри.

Во модерните времиња, местото е дом на The Genesis Invitational и The Tennis Classic.

Понатаму, овој курс сигурно ќе добие одредена светска слава во годините што следат бидејќи медалистите за голф ќе бидат сместени на ова место за Олимписките игри во 2028 година, игри што му беа доделени на Лос Анџелес.

4. Терен за голф Тори Пајнс

Тори Пијнс

Вилијам П. Бел, легенда во областа на голфот, го дизајнираше легендарниот Терен за голф Тори Пајнс. Кога работата што ја започнал ја завршил неговиот син Вилијам Ф. Бел, се родил еден од најдобрите терени за голф во Калифорнија.

Отворен во 1957 година, Тори Пајнс се наоѓа покрај океанот северно од Сан Диего.

Курсот нуди два предизвици со 18 дупки, познати како курсеви Север и Југ. ПГА добрите се упатуваат кон овој курс годишно за Отворено осигурување на земјоделци.

Патеките се тесни, грубото е густо, а бункерите седат трпеливо чекајќи ги своите можности да го казнат погрешниот удар. Со значителна должина, ова е курс кој ќе ги тестира сите нивоа на вештини.

5. Олимпискиот клуб

Олимпискиот клуб

Олимпискиот клуб е надвор од булеварот Skyline во близина на живописниот град Сан Франциско. Кога станува збор за неверојатните погледи и спортот голф, клубот има некои од најимпресивните во областа Сан Франциско.

Олимпискиот клуб може да се пофали со три терени за голф познати како Езерски терен, Океански терен и терен за карпи со вкупно 45 дупки. Тоа е доволно за да се задржи посветениот играч на голф зафатен цел викенд, вклучувајќи ги и долгите викенди.

Езерскиот курс беше домаќин на неколку УС Опен и, иако сè уште во далечна иднина, треба да биде домаќин на Рајдер Купот во 2032.

Со повеќе од 40,000 дрвја и амбиент кој е на пацифичкиот раб, очекувајте свеж воздух и гледишта кога ќе ја посетите оваа атракција во Сан Франциско.