Најдобри терени за голф во Дубаи

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Дубаи.

Каде да го закачите во Дубаи.

Најдобри терени за голф во Дубаи

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Дубаи? GolfReviewsGuide.com ги избира најдобрите терени за играње во Дубаи.

Дубаи, најнаселениот град во ОАЕ, се наоѓа во источниот дел на Арапскиот Полуостров.

Климата во Дубаи е сува, топла и сува со влажни лета кои траат од април до септември. Во регионот има поудобни температури помеѓу октомври и март.

Како дестинација за голф, Дубаи има што да понуди во однос на голфот во текот на целата година, голфот доцна навечер и релативно новите терени кои го носат шармот на свежината.

Некои од најпознатите терени во светот ја прават оваа листа на најдобрите терени за голф во Дубаи.

Голф клуб Емирати - теренот Меџлис

Меџлис за голф клуб Емирати

на Меџлис терен во голф клубот Емирати е еден од најдобрите во Дубаи, толку многу што го презема од сестринскиот курс Фалдо како домаќин на Класика на пустината во Дубаи на Светска турнеја на ДП.

Лоциран на работ на Дубаи Сити и со една од најпрепознатливите позадини, Курсот Малџис е дизајниран од Карл Литен, архитект на курсеви од Флорида.

Тој смислил распоред 72 кој е предизвик и мери долги 7,301 јарди. Ако должината не е доволна за одбрана, патеката има и седум свежи и солени езера.

Малџис го добил своето име од арапскиот збор за „место за состаноци“ и ја содржи зградата Меџлис – која првпат била изградена во 1988 година – помеѓу 8-та и 9-та дупка.

Jumeirah Golf Estates - теренот за Земјата

Земјински курс

Курсот за Земјата во Јумеира голф имот во Дубаи е еден од најимпресивните во Обединетите Арапски Емирати.

Дом на крајот на сезоната на Европската турнеја Светско првенство во турнеја во ДП, Курсот за Земјата е еден за списокот со кофи. Затворачкиот пар-5 е една од најдобрите завршни дупки во светот.

Островот зелен го прави par-3 195-дворот 17-ти вистински скапоцен камен и веројатно ќе биде дупка со потпис на која било друга патека… но за 18-ти овде.

Дизајниран од Грег Норман, кој исто така го мапираше сестринскиот терен на Огнот во голф имотите Џумеира, теренот Земјата беше отворен во ноември 2009 година со својот прв ден домаќин на Светското првенство во Дубаи.

Пар-72 е оддалечен 7,708 јарди од задните маици, што е токму местото од каде што се игра финалето на Европската турнеја за време на Светскиот шампионат на турнеја ДП.

И гласи: Целосен преглед на Курсот за Земјата

Голф клуб Емирати - теренот Фалдо

Емирати голф клуб Фалдо

Ник Фалдо беше еден од најдобрите голфери на своето време и тој, исто така, уживаше успех како дизајнер со ова врвно место.

Теренот Фалдо во голф клубот Емирати е негова креација, пар-72 кој мери 7,052 јарди и е домаќин на Класика на пустината во Дубаи на Светската турнеја DP и Omega Dubai Ladies Classic на Дами европска турнеја секоја година.

Изграден во 1996 година, овој курс беше порано познат како „Вади“ пред Фалдо да изврши редизајн во 2005 година.

Ова е еден од курсевите во ОАЕ што има продолжено работно време. Ако мислите дека би можеле да се мачите во дневната топлина на пустините на Блискиот Исток, тогаш ноќниот голф може да ви даде одреден одмор.

Ако се предизвикувате на патеката Фалдо, тогаш треба да очекувате многу бункери, опасности од вода и неверојатен курс кој е јасно на радарот, не само за Дубаи туку и за целиот Блиски Исток.

Клубот Елс во Дубаи Спорт Сити

Елс клуб Дубаи

Ерни Елс е поранешен број 1 во голф, љубезно познат како The Big Easy во спортот, и дизајнираше луксузен голф клуб со услуги со пет ѕвезди во Дубаи, кој е отворен 365 дена годишно.

Во должина од 7,538 јарди, неговиот курс во Клубот Елс е најдолгата на оваа листа. Тоа е натпревар пар-72 кој е високо оценет меѓу локалното население и посетителите.

Голферите може да очекуваат терен кој е „во пустински стил“, кој дури е наречен „пустински врски“. Понатаму, голферите треба да очекуваат терен кој има некои забележителни висински промени, многу песочни области, автохтони треви и широки патеки.

Монтгомери голф клуб Дубаи, Емирати Хилс

Монтгомери Дубаи

на Голф клуб МонтгомериТеренот за голф во Дубаи, патека од шампионски калибар, е место на пар-72 што го дизајнираа Колин Монтгомери и Дезмонд Муирхед.

Теренот, кој е долг 7,461 јарди, е во стилот на врски и е изграден во 2002 година. Денес, тој е категоризиран како приватен/одморалиште.

Курсот е многу живописно место и има неколку езера и неколку десетици бункери.

Сместено во елегантните ридови на Емирати, ова место ќе ги предизвика дури и најдобрите голфери, но исто така има и пар-3 курс за почетници. Тоа прави вкупно 27 дупки на местото, доволно за повеќедневна екскурзија.

Клуб за голф и јахти во Дубаи Крик

Голф на Дубаи Крик

Теренот за голф во Клуб за голф и јахти во Дубаи Крик е приватен/одморалиште кој е отворен во 1993 година.

Денес, игра како место на пар-71 на релативно кратка должина од само 6,967 јарди. Таа должина го прави најкраток на нашата листа и исто така е единствениот пар-71 на нашата листа.

Карл Литл ја дизајнираше патеката во 1993 година, додека European Golf Design изврши ажурирање во 2004 година.

Лоциран во срцето на Дубаи, овој курс е недалеку од Националниот аеродром во Дубаи на истата страна од потокот Дубаи.

На патроните им нуди 27 дупки, првенствен терен со 18 дупки и патека со девет дупки направена од пар 3.

Очекувајте различни нијанси на зелено, брановидни патеки, природен раст и многу опасности од вода. Во однос на второто, потокот влегува во игра на четири различни дупки.

Овој клуб беше домаќин на Dubai Desert Classic и во 1999 и 2000 година.

Голф клуб Дубаи Хилс

Голф клуб Дубаи Хилс

на Голф клуб Дубаи Хилс е еден од најсвежите курсеви на нашата листа за градот Дубаи. Отворен е во 2018 година и од тоа време заработи солидна репутација.

Лоциран во областа Парк Поинт во Дубаи, патеката е дел од Troon Golf и е пар-72 со должина од вкупно 7,283 јарди.

Тоа е дело на European Golf Design и Todd Eckenrode, а патеката им нуди на патроните неверојатен поглед на далечниот хоризонт на Дубаи.

Дизајнирани од пустински пејзаж, голферите треба да очекуваат големи патеки, брановидни зеленило и некои долини и езера.