Најдобри терени за голф во Нов Зеланд

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Нов Зеланд.

Каде да се игра голф во Нов Зеланд.

Најдобри терени за голф во Нов Зеланд

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Нов Зеланд? GolfReviewsGuide.com ги избира најдобрите терени за играње во Нов Зеланд.

Островската држава во јужниот дел на Пацификот Нов Зеланд има бескрајна сезона на голф, која трае во текот на целата година од 1-ви јануари до 31-ви декември. Има долга зафатена сезона, која започнува уште во септември и продолжува сè до мај.

Малата земја има умерена клима со суптропско време во текот на летните месеци. Понатаму, никогаш не сте премногу далеку од брегот на Нов Зеланд, што помага да се одржат температурите благи што ги прави северните и јужните острови идеални за голф.

Во нашата листа, на буџетскиот курс со 9 дупки се придружуваат и некои кои се истакнуваат терени за голф во листата на најдобрите терени за голф во Нов Зеланд.

1. Голф на Кејп Киднаперс

Кејп Киднаперс голф

на Терен за голф Кејп Киднаперс во Клифтон, заливот Хок, е јавен и туристички курс што Том Доак го дизајнираше во 2004 година

Американскиот архитект е добро познат по својата работа како архитект на терени за голф, а Кејп Киднаперс е меѓу неговите најдобри.

Името на курсот е малку чудно, но потекнува од блискиот гребен. Кејп Киднаперс нуди неверојатен поглед на океанот од височините на хипнотизирачките карпи кои се на 140 метри надморска височина.

Денес, патеката игра како пар-71 во должина од 7,147 јарди со цврсти и брзи површини кои оставија силен впечаток кај патроните на курсот.

Уште во 2007 година, Golf Digest го рангираше овој терен како бр. 10 во светот на списокот на места надвор од САД.

2. Голф клуб Каури Клифс

Голф клуб Каури Клифс

Се наоѓа во заливот Матаури, теренот за голф на Голф клуб Каури Клифс отворено во 2000 година. Денес, тоа е место за одржување пар-72 со вкупна површина од 7,139 јарди.

Дејвид Харман од консултантите за голф беше дизајнер, а Ри Џонс изврши неодамнешно ажурирање.

Не помалку од 15 дупки на овој курс нудат поглед на океанот, многу од нив пријатни од издигнатите карпи.

Со врвен опсег на вежбање, тренинзи за вежбање и врвни објекти, овој курс импресионираше многумина, заработувајќи место во топ 100-те светски листи на курсеви.

3. Ројал Велингтон голф клуб (терен Херетаунга)

Кралскиот голф клуб Велингтон

Голфот Heretaunga на Кралскиот голф клуб Велингтон е основана во 1895 година. Тоа е светска класа, меѓутоа, тоа е приватен терен и тоа ќе го стави надвор од границите на некои голфери на одмор.

За оние кои можат да играат овде, патеката е пар-72 со вкупна должина од 7,219 јарди. Се наоѓа во Херетаунга во Горниот Хат, Нов Зеланд.

Архитектите кои работеле на курсот во текот на годините се многу и меѓу нив се и Сер Боб Чарлс и Џон Дарби во 1992 година. Понатаму, Грег Тарнер и Скот Макферсон извршија редизајн во 2013 година.

Курсот, кој се наоѓа во близина на поток, е во стилот на паркот со зрели дрвја. Целосно место на одржување, тука има и патека со девет дупки покрај шампионската патека.

Херетаунга беше домаќин на неколку Отвори на Нов Зеланд, но не од 1995 година.

4. Голф клубот Хилс

Голф клубот Хилс

Теренот за голф на ниво на првенство во Голф клубот Хилс е курс за приватни членови лоциран северно од Квинстаун.

Курсот е прилично модерен, отворен во 2007 година. Се игра како натпревар пар-72 на растојание од 7,255 јарди со поглед на планина во кој можете да уживате додека играте.

Дизајнираниот курс Џон Дарби беше домаќин на Нов Зеланд Опен во повеќе од една прилика.

Водните пејзажи и опасностите од водата играат главна улога во природната убавина на патеката со езера, водни патишта и мочуришни области со жив свет на птици.

5. Голф клуб Махиа

Голф клуб Махиа

Се наоѓа во Махија, на Голф клуб Махиа курсот е буџетско место за одржување со девет дупки во стилот на паркот.

Отворен е во 1974 година и има неверојатно умерена цена за играње. Не треба да се пропушти за оние кои сакаат да добијат квалитетна вредност на омилено место за голф.

Игра како пар-36 на вкупна површина од само 3,173 јарди, што е кратко на растојание дури и за место со девет дупки.

Теренот се наоѓа на северниот остров, помеѓу градовите Гизборн и Напиер, а оваа приморска патека е јавна и е одличен избор за играч на голф кој бара половина ден на патеките без да го наруши буџетот.