Најдобри терени за голф во Шкотска

Најдобрите терени за голф за играње на патување во Шкотска.

Каде да се игра голф во Шкотска.

Свети Ендрјус

Сакате да ги играте најдобрите терени за голф во Шкотска? GolfReviewsGuide.com ги избира најдобрите терени за играње во Шкотска.

Ако ја знаете историјата на голфот, тогаш знаете дека има многу врска со Шкотска. Во Америка, играта се игра неколку генерации: во Шкотска, играта се игра неколку стотици години.

Некои мислат дека голфот потекнува од Шкотска во 15 век. Според тоа, не треба да се изненадите, читајќи ја листата подолу, ако најдете некои курсеви кои имаат само малку историја за нив.

Ги вклучивме познатите курсеви и неколку места за одморалиште/хотел за оние кои го планираат своето патување на северот на Обединетото Кралство.

Нашите најдобри избори за најдобрите терени за голф во Шкотска се:

1. Стариот курс во Сент Ендрјус

Свети Ендрјус

Познат како Дом на голфот, најстариот терен за голф во светот датира од датата на основање од 1552 година. За да ги ставиме работите во перспектива, тоа е за време на владеењето на Марија, кралицата на Шкотите.

Архитектите кои работеле на патеката низ вековите ги вклучуваат До Андерсон и Стариот Том Морис, од кои вториот стана Светската куќа на славните голф 68 години по неговата смрт.

Денес, Стариот курс игра како место со 18 дупки пар-72. Вкупниот двор е 7,305 јарди, а патеката во која ужива речиси секој играч на голф во светот сака да го штиклира од списокот со кофи.

Исто така познат како Големата стара дама, ова е всушност јавен терен, што го прави далеку попристапен за голферите кои патуваат во Шкотска со надеж дека ќе го преминат познатиот мост Свилкен на последната дупка.

Сместено во срцето на Сент Ендрјус, возењето од Единбург е нешто повеќе од 90 минути со помалиот град Данди многу поблиску.

Стариот курс е домаќин Отвореното првенство на секои пет години, достигнувајќи 30-ти во 2022 година, како и Шампионат на Алфред Данхил.

2. Ројал Дорнох

Кралски дорноч

Легендарниот дизајнер на терени за голф Доналд Рос беше познат по својата архитектонска работа на терените за голф во САД. Сепак, тој е роден во Дорнох, Сатерленд, и по него е добро запаметен во Шкотска Шампионатски курс на Кралскиот Дорнох.

Теренот е дел од место со два терени, но Royal Dornoch генерално се смета за подобар од двата - и секако еден од најдобрите терени за голф во Шкотска.

Основан во 1877 година кон далечниот север на Шкотска, Шампионатот во стилот на врски е афера пар-70 на 6,748 јарди и ужива спектакуларни погледи низ Северното Море, Дорнох Фирт и Мореј Фирт.

3. Мекдоналд Кардрона

Мекдоналд Кардрона

Лоциран во Кардрона, Пиблс во шкотските граници, Дејв Томас дизајнираше терен за голф во одморалиштето на Хотел Мекдоналд Кардрона.

Дизајниран е неодамна во 2001 година и моментално игра како место на пар-72 со вкупна површина од 7010.

Оваа голф дестинација е оддалечена околу 40 минути од Единбург и е познат како патека на ниво на шампионат меѓу граничните ридови и реката Твид.

Местото беше оценето како погодно да биде домаќин на Еуро Про турнејата во 2004 и 2007 година и е одморалиште за голф што има заработено силна репутација, вклучувајќи „најдобра вредност“ меѓу седум други шкотски голф одморалишта.

4. Линкови за голф замокот Стјуарт

Линкови за голф замокот Стјуарт

Инвернес во северна Шкотска има терен за голф Гилберт Ханзе, основан во 2009 година. За разлика од повеќето терени во оваа листа, ова е модерен терен.

на Линкови за голф замокот Стјуарт теренот за голф е пар-72 афера со вкупна должина од 7,009 јарди и може да се пофали со некои од најневеројатните пејзажи што може да се замислат.

Прекрасните патеки и мазните зелени се стандардни на овој курс во стил на врски, кој брзо остави многу силен впечаток откако беше лансиран пред нешто повеќе од една деценија.

5. Глениглс хотелски терен за голф

Теренот за голф во Хотел Глинеглс, Курсот на кралот, се наоѓа во Охтерардер, Пертшир и е на исто растојание од Глазгов, Данди и Единбург.

Самиот хотел е имот со 5 ѕвезди, а Gleneagles е рангиран на 100-то место во прегледот на Golf Digest за 2022 година за нивните најдобри терени за голф ширум светот и беше домаќин на 2014 година Рајдер Купот и 2019 Чаша Солхајм меѓу другите големи турнири.

Релативно краток курс што Џејмс Брајд го ​​дизајнираше веднаш по Првата светска војна, патеката во хотелот Глениглс е само 6,790 јарди. Не е изненадувачки, колку е помал удар од повеќето места со 18 дупки во Шкотска на 71.

Очекувајте падови, заматени дрвја, незгодни насипи и нерамнини на патот во ова место за голф, место кое е малку повеќе терен за размислување голф.