6 од најдобрите одморалишта за голф во светот

Кои се најдобрите одморалишта за голф во светот?

Пробајте некои од најдобрите светски голф одморалишта.

Тракиски карпи

За секој играч на голф, кога е време да се избере место за одмор, нема ништо подобро од одморалиште за голф. Кои се најдобрите одморалишта за голф во светот?

Голф од светска класа веднаш пред вашиот праг, заедно со сите луксузни погодности на хотел со пет ѕвезди. Ќе имате одлично јадење и забава во живо, и прекрасни базени во кои ќе се опуштите додека се релаксирате на сонце, можеби со коктел во рака, и секако, најважниот терен за голф.

Голфските одморалишта се рај за голферите, но кое одморалиште би го преферирале? Па, сигурно сте разгалени за избор - има некои навистина неверојатни голф одморалишта таму.

Еве шест што избравме кои се особено посебни. Која ќе ја одберете вие?

Thracian Cliffs Golf & Beach Resort – Бугарија

Ако барате терен за голф со поглед, веројатно нема да најдете нешто поимпресивно од Тракиските карпи.

Сместен на врвот на карпата, патеката со 18 дупки нуди неверојатен панорамски поглед од секоја дупка.

Ќе сакате да одвоите дополнително време за вашите кругови овде додека застанувате, маѓепсани од неверојатните глетки на океанот.

Иако хотелот има сè што може да ви треба за прекрасен одмор, одвојте време да излезете и да одите овде - областа има толку богата и фасцинантна историја што чека да биде истражена.

Хотелот, исто така, се гордее со своите спа третмани за намалување на стресот и велнес терапии, кои обезбедуваат совршен начин за релаксација и релаксација по долгиот ден на теренот за голф.

Бродмур - Колорадо Спрингс, Колорадо

Овој хотел со пет ѕвездички и пет дијаманти има што да понуди. Ако можете да се оттргнете од двата шампионски терени за голф, можете да уживате во вечерањето во еден од 20-те ресторани и кафулиња на локацијата, да учествувате во активности на отворено, како што се риболов со мува, соколарство и качување по карпи, или едноставно да се опуштите во луксузен спа центар.

Одморалиштето некогаш беше хотел за коцкање кој беше трансформиран во одморалиште за голф во 1918 година. облог без ризик во вашата омилена онлајн спортска книшка.

Плажа Дорадо - Дорадо, Порторико

Обложена со природна убавина, плажата Дорадо е дом на три терени за голф, сите сместени во тропски рај на Карибите.

Ако патувате со партнер кој не игра голф, ова е одличен избор, бидејќи хотелот има се што можете да побарате од егзотичен луксузен одмор.

Сместено веднаш на морскиот фронт, можете да уживате во прекрасен поглед на океанот, па дури и да се испробате во спортови на вода. Има многу базени за избор, и спа-куќа на дрво сместена на бујна земја од пет хектари.

Сместено во срцето на Карибите, ќе имате прекрасно време за сончање за време на вашиот престој.

Хотел Old Course – Сент Ендрјус, Шкотска

Потопено во историјата на голфот, патувањето до овој хотел сигурно ќе ви донесе пофалба меѓу вашите пријатели од голфот.

Иако можеби не е место за посета ако обожавате сонце, сепак ќе можете да ги искористите предностите на објектите од висока класа, вклучувајќи базен и топла када на покривот.

Можеби веќе сте запознаени со курсот, бидејќи често се користи за Отвореното првенство. Ќе бидете во добро друштво за време на вашиот престој во хотелот Old Course, со импресивна претходна листа на гости што вклучува претседатели, па дури и членови на кралското семејство.

Banyan Tree – Lang Co, Виетнам

За чист луксуз, мора да го погледнете Banyan Tree во Виетнам. Овој хотел претходно беше награден со признанието „Најдобро одморалиште за голф во Азија“ и лесно е да се види зошто.

Поставен во прекрасни, уредени градини, теренот за голф, дизајниран од самиот Ник Фалдо, е вистинска радост за играње. За разлика од некои други одморалишта за голф, овој хотел има вистинско семејно чувство, па можете да ги земете и децата со себе.

Одморалиштето и бањата Хајбер Хималај - Гулмарг

Дали сакате нешто малку поинакво и невообичаено? Не многу луѓе ќе ги поврзат Хималаите со голф, но овој скриен скапоцен камен секако вреди да се посети.

Поставени на планината, на надморска височина од 8,825 стапки, можете да имате задоволство да играте на највисокиот терен за голф во светот. Ако имате желба за височини, можете да го доживеете и највисокиот ски-лифт во светот!

Дали некое од овие одморалишта го предизвика вашиот интерес? Ќе најдете многу поспектакуларни одморалишта за голф таму.

Без разлика дали барате голф одморалишта во Европа, Соединети Држави, Австралија или Јапонија, сигурно ќе најдете луксузен хотел со терен за голф од светска класа токму таму на локацијата.

Во кое одморалиште за голф ќе се упатите ова лето?