Најдобри зимски голф ракавици

Најдобрите зимски ракавици за голф за да се загреете на теренот и да го подобрите држењето на влажно.

Најдобрите голф ракавици за топлина и влажни услови оваа зима.

Најдобри зимски голф ракавици

Ако играте голф во зимските месеци, за добро удирање со топката е од суштинско значење да ги одржувате топлите раце на теренот. Ги разгледавме најдобрите зимски голф ракавици за голф што можете да ги користите.

Кога времето ќе се навлажни или чувствувате потреба да носите две ракавици за да спречите ладење на задната рака, потребен ви е добар сет зимски ракавици на кои треба да се свртите.

Разликата, се разбира, е во тоа што зимските ракавици доаѓаат како пар, а не како единствена стандардна ракавица. Дизајнирани се за топлина, но и за држење кога е влажно.

Секогаш при рака да ја имате во вашата торба за голф за тие зимски месеци, како да изберете еден комплет ракавици од друг?

Или практичен водич за најдобрите зимски ракавици за голф:

1. Footjoy WinterSof голф ракавица

Голф ракавица со термално зафат Callaway

Ракавиците WinterSof се само трик за игра во зима, без разлика дали треба да ги загреете рацете или да се осигурате дека имате доволно стисок на влажно.

Се продаваат како сет од две ракавици, тие имаат водоотпорна плетена дланка Sure-Grip Autosuede за сигурно држење и продолжена плетена манжетна ја одржува топлината внатре и студено надвор.

Ракавиците, исто така, имаат руно од пена Weather-Shield на задниот дел од ракавицата за да ја задржи топлината во вашите раце, како и водоотпорен структуриран најлон за да се осигура дека нема да го почувствувате студот на патеката.

2. Under Armour ColdGear инфрацрвена голф ракавица

Under Armour ColdGear инфрацрвени голф ракавици

Инфрацрвените голф ракавици на Under Armour's ColdGear имаат трислојна врзана надворешна ткаенина која е отпорна на вода, но доволно лесна за да се чувствувате како да носите традиционална ракавица.

Ракавицата има термо-спроводлива обвивка за апсорпција и задржување на топлината на телото, додека ребрести манжетни и велкро прицврстувач исто така помагаат да се избегне студот.

Има многу истегнување и подвижност во ракавиците благодарение на плетените шипки на прстите од ткаенина од руно.

Поврзани со: Најдобри основни слоеви за зимски голф

3. Голф ракавица со термички зафат Callaway

Голф ракавица со термално зафат Callaway

Ракавиците Thermal Grip на Callaway се дизајнирани за екстремни услови, обезбедувајќи топлина и држење без оглед на тоа што елементите ви фрлаат.

Ракавиците доаѓаат во пакување од два дела и имаат дланка од синтетичка кожа за држење при влажни услови, надворешна обвивка од микрофибер за заштита од дожд и ветер и термичка внатрешна обвивка за топлина.

Ракавиците се лесни и тенки и имаат прилагодлив затворач за сигурно прицврстување.

4. Голф ракавица Mizuno Thermagrip

Ракавици Mizuno ThermaGrip

Друг сет на ракавици што се продаваат како пар, Thermagrips од Mizuno се водоотпорни и ја задржуваат топлината и идеални за зимата.

Breath Thermo е клучната технологија за задржување на топлината со конвертирање на влажноста на телото, додека 100% синтетичката кожа значи дека ракавиците нудат многу држење дури и ако врне дожд.

Манжетната обложена со руно обезбедува дополнителна заштита од елементите.

Поврзани со: Начини да го подобрите вашиот голф во зимските месеци

5. Ракавица за голф Rife RX2 за сите временски услови

Ракавица за голф Rife RX2 за сите временски услови

Единствениот во оваа потесна листа за традиционална ракавица за голф, Rife's RX2 All Weather ја добива пресудата поради држењето што го нуди на влажни услови – како и во текот на целата година.

Крпата и палецот на дланката Cabretta значат дека оваа ракавица функционира исклучително добро во студените денови, како и во влажното време. Има можност за дишење во летните месеци, додека ракавицата задржува многу топлина во текот на зимата и е евтина опција.