Список на кофа за голф терени што треба да ги играте пред да умрете

10 терени за голф што треба да ги играте пред да умрете

Додајте ги овие курсеви на вашата листа на кофи за голф.

Најдобри терени за голф во Дубаи

Голфот е спорт кој привлекува луѓе од целиот свет. Но, на кои терени за голф треба да играте пред да умрете? Избравме 10.

Без разлика дали сте страствен играч или едноставно сакате да гледате, има нешто во играта што ја прави посебна.

Терените на оваа листа нудат некои од најдобрите голф во светот, со разновидни распореди и прекрасни пејзажи. Време е да го надградите списокот со кофи и да започнете да ги играте овие голф скапоцени камења пред да биде предоцна!

Кофа Листа на терени за голф

Во животот има неколку работи позадоволувачки од потонувањето на долга постава на прекрасен терен за голф. Иако има многу одлични курсеви за избор, има неколку кои се издвојуваат како достојна листа на кофа.

Ако барате врвно искуство во голф, треба да играте на Pebble Beach Golf Links во Плажа со камчиња, Калифорнија. Овој светски познат курс беше домаќин на пет Отворено првенство на САД и е поставен на неверојатната позадина на Тихиот Океан.

Плажа со камчиња
Плажа со камчиња

За нешто во Европа, Стариот курс во Сент Ендрус во Шкотска е задолжителна игра. Овој терен се смета за дом на голфот и го играле некои од најголемите играчи во историјата. Ако можете да се справите со ветровитите, ќе бидете наградени со еден од најнезаборавните кругови во вашиот живот.

Ако сакате да го доживеете голфот во вистински луксуз, тогаш Дубаи е совршено место за престој. Голф во Дубаи е дом на некои од најлуксузните и најексклузивните терени за голф во светот, и не е изненадување што градот е популарна дестинација за голфери од сите страни.

Има многу опции за голфери од сите способности Дубаи, од почетник до професионалец, а курсевите се добро одржувани и нудат прекрасен поглед.

Голф на Дубаи Крик
Дубаи Крик

Други вредни курсеви за листа на кофа вклучуваат Royal County Down in Северна Ирска, Кејп Киднаперс во Нов Зеланд, и Fancourt Hotel & Country Club Estate во Јужна Африка. Без разлика каде во светот ќе одлучите да се откачите, сигурно ќе ве чека неверојатен терен за голф.

Какви видови терени за голф постојат?

Има секакви терени за голф таму, од вашиот локален општински курс до светски познатите места за првенство. Еве неколку различни видови курсеви со кои може да се сретнете:

Општински курсеви: Тие обично се во сопственост и управувани од градска или окружна влада, и тие се отворени за јавноста. Многу општински курсеви се прилично основни, но некои (како Тори Пајнс во Сан Диего) може да бидат доста предизвикувачки.

Тори Пијнс
Тори Пијнс

Приватни клубови: Тие се во сопственост на членови или корпорација и тие обично имаат построги правила за тоа кој може да игра. Приватните клубови често имаат поубави објекти од општинските курсеви, но може да биде и поскапо за приклучување.

Курсеви за одморалиште: Како што сугерира името, тие се наоѓаат во одморалиштата и обично се отворени и за гости и за пошироката јавност. Курсевите за одморалиште имаат тенденција да бидат многу добро одржувани, со прекрасна глетка и предизвикувачки распоред.

Курсеви за првенство: Ова се местата на највисоко ниво што се користат за професионални турнири како што е PGA Tour. Курсевите за првенство се обично приватни клубови или курсеви за одморалиште, но некои (како Bethpage Black во Њујорк) се отворени за јавноста.

Бетшип Блек
Бетшип Блек

Работи што треба да ги земете предвид пред да изберете терен за голф

Кога станува збор за терени за голф со листа на кофа, има неколку работи што треба да ги земете предвид пред да го направите вашиот избор. Еве неколку работи што треба да ги имате на ум:

Локација на курсот: Ќе сакате да изберете курс што е погодно лоциран за вас. Ако сакате да играте курс што е во друга земја, погрижете се да го земете предвид времето и трошоците за патување.

Тешкотијата на курсот: Бидете искрени со себе за вашето ниво на вештини. Нема смисла да изберете курс кој е излез од вашата лига и само ќе ве фрустрира. Исто така, ако сте искусен играч на голф, проверете дали теренот што ќе го изберете ќе понуди доволно предизвик.

Вашиот буџет: Голфот може да биде скапо хоби, затоа погрижете се да ги земете предвид трошоците за зелените такси, членарините (ако е применливо) и сите други поврзани трошоци пред да ја донесете вашата одлука.

Најдобри места за играње голф

Има многу одлични места за играње голф ширум светот, но има и такви кои се издвојуваат над останатите. Ако ги барате најдобрите искуства за голф, проверете ги овие курсеви со листа на кофи:

  1. Линкови за голф Пебл Бич - Пебл Бич, Калифорнија
  2. Врски на Сент Ендрјус – Сент Ендрјус, Шкотска
  3. Национален голф клуб Аугуста - Аугуста, Џорџија
  4. Голф клуб Ројал Каунти Даун - Њукасл, Северна Ирска
  5. Cypress Point Club - Пебл Бич, Калифорнија
  6. Pinehurst Resort & Country Club - Pinehurst, Северна Каролина
  7. Државниот парк Бетпејџ - Фармингдејл, Њујорк
  8. Стариот курс во Сент Ендрјус - Сент Ендрјус, Шкотска
  9. Кантри клуб Оукмонт - Оукмонт, Пенсилванија
  10. Голф клуб Шиннекок Хилс - Саутемптон, Њујорк