Патрик Рид потпишува договор за опрема за PXG

Патрик Рид потпишува договор да стане PXG Tour Pro

Патрик Рид потпишува договор за поддршка за да стане PXG Pro.

Патрик Рид PXG (Кредит: PXG)

Патрик Рид потпиша договор за поддршка со PXG пред почетокот на сезоната на PGA Tour 2022 година.

Американскиот главен победник, кој моментално е 25-ти во Официјални светски рангирања за голф, го виде неговиот договор со Parsons Xtreme Golf започне во Турнир на шампиони на Хаваите.

Рид ќе игра PXG GEN4 драјвери оваа сезона на турнеја, како и носете капа PXG за да го промовирате брендот.

Договорот беше објавен од PXG во објава на Твитер, откривајќи го Патрик Рид како нов професионалец на компанијата.

„PXG е толку природно одговара за мене“, рече Рид. „Ја сакам пораката што ја испраќаат и брендот што го изградија, а за тоа е потребен одличен тим.

„Толку сум возбуден што ќе бидам дел од трупите на PXG и за она што следи“.

Рид додаде: „Новите возачи на GEN4 се во класа за себе. Го сакам лансирањето, обработливоста и центрифугата.

„Звукот е чист и се чувствувате како да можете само да го ослободите. Безбедно да се каже, многу сум возбуден за оваа година“.

Рид им се придружува на Зак Џонсон, Џејсон Кокрак, Џејмс Хан, Кајл Стенли, Кристина Ким, Британи Ланг и Селин Бутиер како PXG добрите.

Рид стана главен шампион за прв пат во 2018 година кога го освои Мастерс во Аугуста, а Американецот има девет ПГА турнеја победи на своето CV.

Тој исто така успешно ги претставуваше САД на три Рајдер чаши и три Купови на претседатели.

Поврзани со: Патрик Рид потпиша спонзорски договор со EPM.