Торбјорн Олесен: Што има во торбата

Што има во чантата на Торбјорн Олесен?

Што има во чантата на Торбјорн Олесен?

Торбјорн Олесен торба

Торбјорн Олесен ја постигна својата прва победа откако се врати во натпреварувачки голф кога го освои британскиот Мастерс во мај 2022 година. Поглед на Торбјорн Олесен: Што има во торбата.

Откако беше надвор од курсот повеќе од две години поради истрага за обвинувањата против него, Данецот се врати на светската турнеја DP оваа година.

Тоа враќање во акција го одбележа со тешката победа во Британски мајстори кај Камбанаријата, победувајќи со ударот на Себастијан Содерберг.

Олесен, порано играч на Најк, но сега со ТејлорМајд, заврши на 10-под истото по завршната рунда со едно над еднаквоста, со финиш со орел-птичје што му обезбеди драматична победа.

Тоа беше 13-та професионална победа на Олесен и негов шести успех на Светската турнеја ДП, откако претходно ги освои Сицилијанскиот опен 2012, ISPS Ханда Перт Интернационал 2014, Шампионатот Алфред Данхил Линкс 2015, Туркиш Ерлајнс Опен 2016 и Италијанскиот Опен 2018 година.

Тој победи четири пати на турнејата во нордиската голф лига помеѓу 2008 и 2009 година, а исто така беше победник во 2010 година, Принцезата на турнејата предизвик.

Неодамна, Олесен го освои и Светскиот куп во голф ISPS Handa 2016 со Сорен Кјелдсен и GolfSixes 2017 со Лукас Бјерегард.

Што има во торбата Торбјорн Олесен (на британскиот Мастерс во мај 2022 година)

возачот: TaylorMade Stealth Plus (9 степени) (Прочитајте го Прегледот)

Шуми: TaylorMade Stealth (3-дрво 15 степени и 5-дрво 18 степени) (Прочитајте го Прегледот)

Пегли: TaylorMade P770 (3-железо) и TaylorMade P7MC (4-железо до Pitching Wedge)

Клинови: TaylorMade MG3 TW (56 степени и 60 степени) (Прочитајте го Прегледот)

Стапач: Скоти Камерон GSS TourType

Топка: Titleist Pro V1x (Прочитајте го Прегледот)