Јука Сасо потпишува договор за опрема за Калавеј

Јука Сашо потпишува повеќегодишен договор со Калавеј

Јука Сашо станува играч на персоналот на Callaway Tour.

Јука сасо

Растечкиот талент и главен победник Јука Сасо потпиша договор за опрема за Callaway пред почетокот на сезоната LPGA Tour 2022 година.

Ѕвездата од Филипини, која моментално е осма на Светското рангирање на голф за жени на Rolex, се согласи на повеќегодишен договор за приклучување CallawayРастечкиот список на професионален персонал на турнејата.

Сашо им се придружува на сличните на Jon Rahm, Фил Микелсон, Ксандер Шауфеле, Абрахам Анчер и Анника Соренстам како професионалци за турнеи во Калавеј.

Сашо ќе игра Callaway Woods, Irons, Wedges, Golf Balls и брендирање Odyssey Putter и Callaway како дел од договорот.

„Многу сум среќен што му се придружувам на Калавеј и што работам со нивниот извонреден тим Тур додека ја започнувам следната фаза од мојата кариера со нивната опрема“, рече Сашо.

„Од нивните возачи до нивните топчиња за голф, перформансите навистина ми се издвојуваат при тестирањето и на патеката. Се чувствувам уверен дека ова е најдоброто поставување за мојата игра и се радувам на одлична година“.

Сашо ја освои 2021 година Отвореното првенство на САД за жени како 19-годишна кога победи во плеј-офот со Наса Хатаока за да ја подигне својата прва голема титула во Олимпискиот клуб во Сан Франциско.

Сашо веќе има освоено три настани откако станал професионалец во 2019 година, и ќе го има своето деби во Калавеј на турнирот на шампионите на Hilton Grand Vacations на LPGA турнејата во јануари.

„Возбудени сме што Јука Сасо се приклучува на нашиот персонал“, рече Тим Рид, СВП за спортски маркетинг за Голф Callaway.

„Таа е една од највозбудливите играчи во женската игра и со нетрпение очекуваме да работиме со неа во 2022 година и понатаму“.