Salt la conținut
Acasă » Lee Westwood a câștigat titlul Race To Dubai 2020

Lee Westwood a câștigat titlul Race To Dubai 2020

Lee Westwood a ridicat titlul Race To Dubai pentru a treia oară în carieră, după ce a terminat pe locul al doilea la evenimentul European Tour de încheiere a sezonului, DP World Tour Championship.

Westwood a fost, de asemenea, încoronat câștigător al Ordinului de Merit al Turului European în 2000 și 2009.

Englezul în vârstă de 47 de ani a dovedit că le-a rămas multă viață în turneu, cu locul al doilea în Campionatul Mondial DP, suficient pentru a-i câștiga lui Westwood titlul pe tot parcursul sezonului.

Matt Fitzpatrick a câștigat victoria în ultimul eveniment al sezonului, terminând cu 15 sub pe parcursul săptămânii la Earth Course din Dubai.

Westwood a fost cu o lovitură în derivă la 14 sub egalitate, un rezultat care a fost suficient pentru a-i câștiga Cursa 2020 către Dubai titlu.

El l-a devansat pe americanul Patrick Reed, care a condus lista de puncte înainte de evenimentul final, dar a ratat după ce a terminat pe locul al treilea în Campionatul Mondial DP cu 13 sub.

Referindu-se la sezonul restructurat din cauza coronavirusului, Westwood a spus: „A fost un sezon bizar din atât de multe motive.

„Turneul European a făcut o treabă incredibilă pentru a relua sezonul din iulie și a organiza turnee în fiecare săptămână.

„Au trecut 20 de ani de când am stat acolo la Valderrama pentru a câștiga Ordinul de Merit, așa cum era atunci.

„Nu devine mai ușor, nu devin mai tânăr. Am avut o mică problemă cu spatele și aproape că m-a costat săptămâna asta – luni nu știam dacă voi juca.

„Îmi place să joc golf împotriva acestor tineri jucători grozavi – acești copii sunt atât de buni acum. Matt se simte ca și cum ar fi fost aici de ani de zile, dar are încă 20 de ani și a terminat ca un profesionist acolo.”

Locul doi al lui Westwood îl face să treacă pe locul 36 în Clasamente mondiale de golf oficiale.