Salt la conținut
Acasă » Scottie Scheffler a fost numit jucătorul anului în PGA Tour 2022

Scottie Scheffler a fost numit jucătorul anului în PGA Tour 2022

Scottie Scheffler

Scottie Scheffler a fost desemnat Jucătorul Anului în PGA Tour 2022 după un an memorabil în care a devenit numărul unu mondial și a câștigat primul său major.

Americanul s-a bucurat de un an de vis, punând capăt unei secete în căutarea primului său Tur PGA victorie, ajungând la Statutul de numărul 1 mondial si fiind incoronat masterat campion la Augusta.

A câștigat de patru ori în sezonul 2021/22, a fost secundul Rory McIlroy în sfârșitul sezonului Campionatul turistic și a fost alegerea clară pentru Jucătorul anului printre colegii săi profesioniști, care votează pentru câștigător.

A luat titlul înaintea lui McIlroy și Campionatul Open câștigător și acum LIV Golf membru cameron smith, care au fost ceilalți doi nominalizați la premiul Jack Nicklaus.

A fost cel de-al treilea premiu de sfârșit de an al lui Scheffler în patru ani, fiind de asemenea desemnat Jucătorul anului la Korn Ferry Tour în 2019 și PGA Tour Rookie of the Year în 2020, când a primit premiul Arnold Palmer.

LEGATE DE: Ce se află în geanta lui Scottie Scheffler?

Reacția la premiul jucătorului anului Scottie Scheffler

„Este destul de grozav”, a spus Scheffler. „Nu am multe de spus. Cu siguranță nu mă așteptam la asta. Dar înseamnă foarte mult pentru mine.”

Într-o comunicat de presă, Comisarul PGA Tour Jay Monahan a adăugat: „În numele PGA Tour, felicitări lui Scottie pentru sezonul său remarcabil și realizările sale fără precedent.

„Fără îndoială, unul dintre cele mai mari complimente pe care le poate primi un jucător este susținerea colegilor săi, iar faptul că sezonul lui Scottie a fost atât dominant, cât și consecvent a spus multe despre membri.

„Și oricât de îmbucurător a fost să-i vedem evoluția pe teren în ultimii câțiva ani, suntem la fel de recunoscători că Scottie și-a asumat rolul de ambasador al PGA Tour și al jocului de golf.

„Cu stele tinere precum Scottie conducând drumul, PGA Tour este pe mâini excelente pentru mulți ani de acum înainte.”

Rezultatele sezonului 2021/22 Scottie Scheffler

Scheffler a câștigat de patru ori în sezonul 2021/22, mai mult decât orice alt jucător din PGA Tour.

El și-a încheiat în sfârșit așteptarea unei victorii când a obținut titlul la Phoenix Open și a urmat-o triumfând în Invitațional Arnold Palmer și WGC - Dell Technologies Match Play.

Cea mai mare victorie a sa a venit atunci când a obținut primul său major cu victorie la Masters 2022 de la Augusta, făcându-i patru victorii în șase starturi în acest proces.

A reușit 11 clasamente în top-10 în 25 de starturi, inclusiv pe locul secund la Houston Open, Provocarea lui Charles Schwab, US Open și Campionatul Turului.