Salt la conținut
Inițial » Suzann Pettersen a fost numit căpitan al Cupei Solheim 2023

Suzann Pettersen a fost numit căpitan al Cupei Solheim 2023

Suzann pettersen

Suzann Pettersen a fost numită căpitanul echipei Europei pentru Cupa Solheim 2023 și va conduce campionii în vigoare la Finca Cortesin din Spania.

Norvegianul Pettersen a fost un fidel al echipei europene ca jucător și o înlocuiește pe Catriona Matthew, care a condus echipa la victorii consecutive asupra Statelor Unite.

Pettersen a scufundat puttul câștigător în primul dintre cele de la Gleneagles în 2019 și a fost unul dintre asistenții lui Matthew, în timp ce Europa apăra cu succes Cupa Solheim cu victorie la Clubul Inverness.

Pettersen va prelua acum căpitanul pentru prima dată la Finca Cortesin din Andalucia, Spania, în perioada 22-24 septembrie 2023.

Ce a spus Suzann Pettersen, căpitanul Cupei Solheim:

„Sunt pur și simplu încântat să fiu numit căpitan al Cupei Solheim, aceasta este cea mai mare onoare a carierei mele”, a spus Pettersen.

„Cele mai bune amintiri ale mele de golf sunt de la Solheim Cup. Ești acolo alături de colegii tăi, prietenii tăi și lucrezi cu toții pentru un singur obiectiv. Lupți pentru prietenii tăi și împărtășești momente incredibil de prețioase.

„Am jucat cu și sub mulți căpitani minunați de când am debutat în competiție acum 19 ani. Fiecare Solheim a fost special în felul său. Îți faci prietenii pe viață și amintiri pe care nu le vei uita niciodată.

„Fiecare căpitan este diferit și își aduce abilitățile unice la masă. Aștept cu nerăbdare să aduc experiența mea în acest rol și să lucrez din greu în următoarele 22 de luni pentru a apăra Cupa pe pământul Spaniei.”

Câștigător de cinci ori Cupa Solheim

Pettersen a câștigat 21 de titluri în timpul carierei sale de jucător în turneu și a jucat în nouă Cupe Solheim.

Ea a făcut parte din partea câștigătoare de cinci ocazii, inclusiv atunci când a făcut putt-ul câștigător pe ultimul green de la Gleneagles, după ce s-a întors de la un copil.

Alexandra Armas, directorul executiv al Ladies European Tour, a adăugat: „Suntem încântați că Suzann a acceptat rolul de căpitan pentru Cupa Solheim 2023.

„Ea a fost inima și sufletul echipei europene de aproape 20 de ani și, cu 21 de puncte câștigate din nouă apariții, recordul ei vorbește de la sine.

„Prin pasiunea ei pentru Cupa Solheim, dragostea ei pentru jocul de golf și focul ei competitiv, ea va fi o inspirație pentru echipa și pentru fanii din întreaga lume.”

Imagine de credit: Suzann Pettersen / Twitter