Salt la conținut
Acasă » 5 jucători cu puncte de dovedit la Campionatul PGA 2021

5 jucători cu puncte de dovedit la Campionatul PGA 2021

Campionatul USPGA

Cu victoria lui Hideki Matsuyama la Masters semnată și sigilată, atenția începe deja să se îndrepte către următorul campionat major al sezonului, Campionatul PGA.

Desfășurat în cursul Oceanului de pe Insula Kiawah din Carolina de Sud, anul acesta, turneul revine la intervalul din luna mai din calendar, care a avut loc în august anul trecut, ca urmare a pandemiei de coronavirus.

Există o mulțime de jucători care vor simți că au multe de demonstrat la Campionatul PGA, fie că este din cauza unei performanțe slabe la 2021 Maeștri sau o lungă perioadă fără a câștiga o majoră.

Se pregătește să fie un turneu extrem de interesant, așa că haideți să aruncăm o privire la câteva nume mari care se vor număra printre concurenții la Campionatul USPGA 2021 în cote de pariuri pe golfși va fi foarte motivat să facă bine.

Rory McIlroy

Au trecut șapte ani de când Rory McIlroy a câștigat ultima dată o competiție majoră, dar poate că revenirea pe scena unuia dintre cele mai impresionante triumfuri ale sale îl va inspira să pună capăt acelei secete.

A fost pe Kiawah Island's Ocean Course unde McIlroy a câștigat Campionatul PGA din 2012, al doilea major al carierei sale, cu o marjă magnifică de opt timpi față de locul doi, David Lynn.

După ce a ratat taierea de la Augusta pentru prima dată în 11 ani, McIlroy pare lipsit de încredere în acest moment, dar amintirile acelei victorii frumoase l-ar putea încuraja să-și recupereze cea mai bună formă.

Dustin Johnson

Este corect să spunem că apărarea lui Dustin Johnson la Masters s-a încheiat cu un pic de scâncet. La fel ca McIlroy, numărul 1 mondial a ratat taierea la Augusta, deoarece nu a reușit să producă golful uimitor care i-a câștigat jacheta verde în noiembrie.

Johnson va fi furios pe el însuși că a dat o demonstrație atât de blândă, iar asta l-ar putea transforma într-un animal periculos atunci când se va îndrepta spre primul joc pe insula Kiawah.

Bryson DeChambeau

Bryson DeChambeau ar putea foarte bine să regrete afirmația sa în pregătirea Masters-ului din noiembrie că Augusta National a fost un curs par-67.

Au urmat două afișări slabe în Georgia pentru marele lovitor și va fi disperat să redescopere forma care l-a văzut pe Winged Foot anul trecut câștigând US Open.

Dacă condițiile meteorologice se dovedesc dificile, atunci stilul lui DeChambeau ar putea să-și dea seama și va fi disperat să facă ceva magie și să ofere un spectacol mai plin de spirit la un major.

Xander Scheatele

În timp ce Matsuyama mângâia în ultimul lui putt pentru a câștiga Masters, partenerul său de joc Xander Schauffele se gândea la ce ar fi putut fi.

Îndreptându-se spre gaura a 16-a, Schauffele a redus diferența dintre cei doi jucători la doar două lovituri, dar un triplu bogey inexplicabil pe 16 i-a lăsat spulberat speranțele de a obține un prim titlu major.

Schauffele va fi nerăbdător să revină la un campionat major și să meargă unul mai bun și ar putea fi o perspectivă periculoasă și unul dintre concurenții la Campionatul USPGA 2021 de pe Insula Kiawah.

Justin Rose

The Masters a fost o poveste asemănătoare despre o șansă plecată la cerșit pentru Justin Rose. Englezul a cardat un 66 maiestuos în prima rundă, în ciuda condițiilor extrem de provocatoare ale cursului, dar în următoarele trei runde nu a reușit să-și valorifice avantajul timpuriu și, în cele din urmă, a terminat pe locul șapte.

Simți că Rose nu va mai avea prea multe oportunități de a câștiga competiții majore și, după ce s-a apropiat de câteva ocazii în ultimii ani, va fi disperat să adauge un alt mare câștig la CV-ul său.