Ник Фалдо се откажува од функцијата главен аналитичар во CBS

Сер Ник Фалдо ќе го заврши своето време како главен аналитичар на CBS во август 2022 година

Ник Фалдо го повикува времето на своето време во коментаторската кабина на CBS.

Сер Ник Фалдо Слика: CBS

Ник Фалдо ќе ја повика својата 18-годишна радиодифузна кариера со CBS во август 2022 година, откако го објави своето заминување од коментаторската кабина.

Шесткратниот главен победник беше главен аналитичар во текот на покривањето на CBS за PGA Tour и голф специјалност, како и за Golf Channel, но ќе го спушти микрофонот подоцна оваа година.

Последниот настан на Фалдо во етер ќе биде на шампионатот Виндам, што иронично е истиот настан што тој го направи својот ПГА турнеја играјќи деби во далечната 1979 година.

Фалдо го соопшти ова во соопштение објавено на неговиот Twitter профил, откривајќи ги неговите планови за иднината.

Во изјавата, Фалдо рече: „Тоа беше одлично трчање….по многу размислување и дискусии кон крајот на минатата година со мојот бизнис менаџер и поприватно со мојата сопруга Линдзи, заедно заклучивме и решив дека ќе се повлечам од Тауер. 18.

„Одличното трчање го вклучува фактот дека сум на пат од 18-годишна возраст и ќе наполнам 65 години овој јули. Тоа е долга серија на аеродроми, хотелски соби и оброци во ресторани“.

Фалдо планира да потроши повеќе време за градење нова фарма со сопругата Линдзи во Монтана и дополнително воспоставување на неговата серија Фалдо.

Сепак, неговата изјава вклучувајќи ја формулацијата „води целосен распоред на емитување“ поттикна шпекулации дека тој можеби ќе се приклучи на LIV Golf Саудиска голф лига тим за радиодифузија.

„Оставањето целосен распоред на емитување сега ќе ми обезбеди можност да забавувам други можности и партнерства, како и да го проширам досегот и растот на мојот постојано проширен глобален бизнис за дизајнирање терени за голф“, додаде Фалдо.

„И да бидам поангажиран со мојата 26-годишна, непрофитна добротворна фондација која промовира и поддржува елитниот јуниорски и аматерски голф ширум светот и за млади мажи и за дами, серијата Фалдо“.

Сер Ник Фалдо CBS Tribute

CBS му оддаде почит на влијанието што Фалдо го имаше не само на нивното покривање, туку и на играта на голф.

„Сер Ник има извонредна кариера на мрежна телевизија скоро 20 години и е еден од најуспешните коментатори што некогаш седнал во 18-та кула“, рече Шон Мекманус, претседател на CBS Sports.

„Ник ја донесе истата страст и посветеност што го поттикна до светскиот голфер број еден на нашите преноси. Тој го комбинираше своето длабоко познавање на голфот со неговата духовитост и шарм, просветлувајќи ги гледачите и подигнувајќи ја нашата покриеност.

„Му благодариме за неговиот исклучителен придонес и посветеност на CBS Sports. Иако неговиот глас ќе му недостига во етерот, му посакуваме се најдобро бидејќи продолжува позитивно да влијае на играта на голф ширум светот.