Преглед на Националниот голф линкови на Америка

Џек Холден дава свој преглед на Националните голф врски на Америка

Поглед на National Golf Links of America по посетата на Џек Холден.

Националниот голф врски на Америка Слика: NGLA.us

National Golf Links of America незабележително престојува во внатрешниот регион на Јужен Хемптон на скриена лента позната како Себонски влез, соодветна увертира за едно затскриено и туѓо живеалиште.

Нејзиниот терен не личи на ништо земно, освен можеби во Англија или Шкотска, но повеќе наликува на Месечината или друга меѓупланетарна површина и мешавини на магично кралство.

Во преден план, додека влегувате, историскиот клуб се наѕира на највисоката точка на земјата, морничава табела како осамениот остаток од напуштен англиски имот, заливот Пеконик кој блеска и го врамува теренот како вечен ров до хоризонтот.

Има почит, спокојство и чувство за историја што секој гостин го доживува возејќи низ камените столбови што го означуваат влезот.

Се чувствуваат вековите околу неговото раѓање, времето суспендирано, секој дел од животот што го носеше со себе, некако оставен пред портата, како да го оддува ветрето од заливот.

Неговото престижно членство е тивко како рано летно утро пред да пристигне играч. Никој не знае како да стане таков. Новите членови едноставно се појавуваат од ведро небо. Ново име на шкафче. Без најава или добредојде. Но, имињата на шкафовите ја кажуваат приказната.

Неколку клубови одговараат на списокот на Националниот. Сум бил гостин многу пати низ годините. Ако не е настан кој го менува животот, тој е животодржлив во верувањето во сите нешта убави и магични.

Во National, тие нешта ги доживувате додека шетате по огромниот, затскриен пејзаж на тркалачки патеки, цврста трева покриена од месечината, редани и џиновски зеленило.

Вообичаениот зуи на многу голфери кои се собираат не постои во National. По пристигнувањето, владее изненадувачка и застрашувачка тишина што ја обзема атмосферата.

Играчите дури имаат тенденција да шепотат во недооценената соблекувална, нејзините шкафчиња поставени од пред еден век, тела во мијалници, тезги и тушеви, остатоци од најраниот почеток на модерната ера и евоцирајќи го зачетокот на клубот на крајот на 20 век. .

Играчите на голф изгледаат повеќе како лудаци, откако се појавија речиси без воздух, заминувајќи од соблекувалната непосредно пред нивното време за маи, само неколку други на зеленото место во непосредна близина на првата маичка, тивка директива да се искачи на маичката од Били, кадијата. господар со децении.

Поврзани со: Нашите најдобро рангирани терени за голф во Њујорк

Во раните години немаше опсег на возење. Загревањето на играчот беше префрлено во мрежа зад продавницата за голф или врзување на едно или две сопствени топчиња за голф назад зад маичката во заливот Пеконик.

Ништо не беше позадоволувачко од летот на тие топки навидум во воздухот засекогаш пред прскањето што се појави со километри подалеку во мирната сина глетка на Пекониќ. Често, мојот најдобар удар од рундата.

По колото, тука е работата на ручекот што во Националниот е многу голема работа. Освен ако не е закажано корпоративно излегување, трпезаријата никогаш не е преполна. Само две или три групи ручек во исто време.

По завршувањето на рундата, играчите се одложуваат во „птичјиот кафез“ (соседната заштитена област за пијалоци по рунди, со поглед на 18-тиот талвеј) или повремено ја обиколуваат библиотеката каде што се реализираат сите духови на основачите и легендите на аматерскиот голф во форма на згодни скулптури.

Тие вклучуваат импозантна џиновска големина на скулптурата на оригиналниот основач, CW McDonald, мрачна и решителна, во центарот на собата и рацете на легендарниот Хари Вардон, извајани во оригиналниот класичен фат на Вардон што ја предводи модерната игра. Собата повеќе капела отколку библиотека.

Не многу играчи преноќуваат во клубот. Но, во неколку наврати ја искористив можноста и погодноста да останам таму.

Собите се на горното ниво на клубот, тивок бастион од ситни соби, отворени прозорци, недооценен декор и будење од ветреците од заливот Пеконик. Наутро, се будев од придушен звук на косилка надвор на патеката некаде, и од мојата соба можев да видам осамен работник како го тркала првото зелено до сјаен сјај.

Ништо што го доживеав во мојот живот не беше повеќе закрепнувачко од будењето во спокојството на тие утра со мирисот на морскиот воздух, свежо исечената трева и ветрето од заливот низ тие отворени прозорци.

Оваа година ќе наполнам осумдесет. Ако треба да изберам еден последен ден на голф, тоа би било National Golf Links of America, магично царство ако некогаш имало такво.

Национална мапа на теренот за голф врски на Америка

National Golf Links of America првпат беше отворен во 1908 година во Саутемптон, Њујорк, а сега е тест од 6,915 јарди par-73. Приватниот курс е поставен на 243 хектари во заливот Пеконик.

National Golf Links of America Scorecard & Hole by Hole

Национална картичка за резултати за голф врски на Америка

Национален рејтинг на падините на линкови за голф на Америка

National Golf Links of America има рејтинг на наклон од 141, а рејтингот на патеката е 74.3.

Цена за членство во националните голф врски на Америка

National Golf Links of America е приватен голф клуб. Трошоците за членство не се рекламираат.

Адреса за членство на Националниот голф линкови на Америка

149 Sebonac Inlet Rd
Саутемптон, Њујорк 11968 година
Соединети Држави

телефон: (631)-283 0410

Веб-страница: www.ngla.us